Neden Veri Yedekleme Programı Kullanmalısınız?

Neden Veri Yedekleme Programı Kullanmalısınız?

13 Eylül 2021

Yedekleme yani back up genel olarak; bilgisayar sistemlerinin işlevsel olmasını gerçekleştiren temel birimlerin, depolanmış olan verilerin, çalışmasını sürdüren yazılımların hasar, hata ve arıza gibi durumlarında kesinti oluşmamasını, oluşabilecek olumsuz durumlarda kaybolmaması için kopyasının saklanmasını hedefleyen dosyalar bütünüdür. Bilgisayar, telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarla her gün internet ortamında veri alışverişi halinde olduğumuz için, veri yedekleme sistemleri güvenliğimiz açısından son derece önemli bir hal almıştır.

Neden Veri Yedekleme Programı Kullanılmalıdır?

Veri yedekleme programlarının düzenli olarak kullanılması halinde, ortam ya da yazılım hataları, donanım arızası, bilgisayar korsanlığı veya virüsler, hırsızlık, elektrik kesintisi ve hatta kişilerin kendi hataları sebebi ile dosyaların kaybolma riskine karşı koruma sağlamaktadır. Bu nedenle kullanıcıların sıklıkla veri yedekleme yapmaları önerilmektedir.

Günümüz şartlarında her geçen gün internet kullanımı artmaktadır. Hatta iş ortamında hayati önem taşımaktadır. Veri yedeklenmesi işlemi otomatik ya da manuel olarak yapılabilmektedir.

Eğer manuel yedekleme yöntemini tercih ediyorsanız, verilerin hangi sıklıkta yedekleneceğini belirlemenizde fayda vardır. Belirtilen sıklık belirlendikten sonra, işlemin düzenli olarak gerçekleşmesini sağlamak için program seçilmelidir.

Veri yedekleme işlemlerinde her defasında baştan yedekleme yapmaya gerek yoktur. Son yedeklemeden sonraki verileri yedekleyebilir ya da artımlı yedeklemeyi seçebilirsiniz. Artımlı yedekleme işlemlerinde, tam yedeklemelere oranla daha az zaman ve depo alanı gerekir.

Yedekleme Sistemleri Nelerdir?

  • Sabit Diski Klonlanması
  • Blu-ray Disklere, CD ya da DVD'ye Yedekleme
  • Harici Sabit Sürücüye Yedekleme
  • Çevrimiçi Depolama Hizmetine Yedekleme
  • Uzak Sabit Sürücüye Yedekleme

 

Verilerin Nerede ve Nasıl Saklanacağı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

  • Erişim Kolaylığı: Yedeklenen verilere kolay bir şekilde ulaşmak ne kadar sürer? Hemen ulaşım sağlanabilir mi? Sorularına dikkat edilmelidir.
  • Veri Koruması: Verilere erişimin, verileri tutan sistemin ve verilerin bütünlüğünün korunması gerekmektedir.
  • Veri Hacmi: Depolanması gereken verilerin büyüklüğü nedir? Verilerin hacmine göre bir sistem seçmeli ve önlem alınmalıdır.
  • Kısıtlı veya Gizli Veriler: Depolanmak istenen verilerin hassasiyet derecesi oldukça önemlidir. Hassas içerik mevcut ise ona göre önlem alınması gerekmektedir.
  • Masaüstü, Bulut ya da Ağa Bağlı: Hangi seçeneğin sizin için ve verileriniz için uygun olduğu belirlenmelidir.

 

Tüm süreçlerinizi kolayca yönetmek için iletişim formumuzu doldurarak, 444 40 80 numaralı iletişim numaramız veya LimonDesk üzerinden bize ulaşabilirsiniz. 

AKINSOFT Programlarını Ücretsiz Deneyin!

Ücretsiz Tanıtım

AKINSOFT programları ve kampanyaları hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum
Kimlik ve iletişim verilerimin, şirketiniz tarafından sunulan ürün ve hizmetler hakkında; reklam, kampanya, tanıtım faaliyetleri kapsamında ticari elektronik ileti alabilmek amacıyla işlenmesine açıkça rıza göstermekteyim.
Bizden haber alma sisteminden çıkmak istediğiniz zaman ise istek öneri formu aracılığı ile talebinizi iletebilirsiniz. Tarafımıza ulaşan talebiniz aynı gün içerisinde işleme alınacaktır.
GÖNDER