AKINSOFT Client Bölümü


Client Bilgisayarı yetkili olarak açtığımızda yanda görmüş olduğunuz form karşınıza gelecek. Bu formda Ana Bilgisayara Ping Gönderebilirsiniz, Client makineyi kilitleyerek bekleme konumuna alabilirsiniz.

Yetkili olarak açtığınızda Client Bilgisayarda yapmanız gereken en önemli özellik Client Ayarları Butonuna basarak Client bilgisayarınızın iletişim ayarlarını yapabilirsiniz.

( Resim-1) Ana Menü
(Resim-2) Yetkili Girişi
AKINSOFT Client bilgisayarlarınızın ana menüsü üstte görmüş olduğunuz form şeklindedir.

Masa Açma İsteği Gönder :  Masa Açma İsteği Gönder butonu yardımı ile kafenize gelen müşterileriniz bu butonları kullanarak server bilgisayardan ne kadar süre sınırı istiyor ise masa açma isteği gönderebilir.

Yetkili Girişi bölümünde ise, Client Bilgisayarınızı yetkili olarak açabilirsiniz. (bkz.Resim-2)

Programı kapat Client Programı kapatabilirsiniz.

Oturumu kapat Client Bilgisayarınızın oturumunu bu buton yardımı ile kapatabilirsiniz

Yeniden başlat Client Bilgisayarınızı yeniden başlatmanızı sağlar.

Ana Makineye Ping Gönder : Ana Bilgisayara  Client Bilgisayardan Ping gönderme işlemini bu buton yardımı ile yapabilirsiniz.

Üye / Bilet Girişi : Üye Bilet girişi bölümünde ise Server bilgisayardan yapmış olduğunuz üye / bilet girişlerine göre üyeleriniz cafenizde hesap açabilir.

Client Ayarları

    
(Resim-3) Genel Ayarlar    

Client Ayarlarında, Server bilgisayar ile Client bilgisayar arasında iletişim sağlayabilmeniz için yapmanız gereken Genel Ayarlar bölümünde bulunan Ana Bilgisayar IP No bölümüne server bilgisayarınızın IP numarasını yazmanız olacaktır ve İletişim Türü bölümünde ise iletişim protokolünü seçim yaparak Port numarasını 30000 yapıyorsunuz. İletişimde herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda iletişim türünü server bilgisayar ile client bilgisayarda değiştiriniz. Ama burada mutlaka Server bilgisayar ile Client bilgisayarların İletişim Türlerinin ve Port numaralarının aynı olmasına dikkat etmelisiniz.

Server' a otomatik Ping gönderme bölümünden sizin belirtmiş olduğunuz alanlarda server bilgisayara otomatik Ping gönderme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yetkili şifresi Burada Client bilgisayarlar için yetkili şifresi belirtmeniz gerekmektedir. Vermiş olduğunuz yetkili şifresine göre Client bilgisayarlarınızı açabilirsiniz. Burada belirteceğiniz şifre en fazla 10 karakter olmalıdır.


(Resim-4) Görünüm
(Resim-5) Masaüstü Banner
Görünüm Tipi bölümünde ise Client bilgisayarınızda Flash dosyası veya düz resim olarak görünüm tipini belirtebilirsiniz. Kendi tanımladığınız Flash dosyasını kullanabilmeniz için Serverın Cafe + olarak lisanslanması gerekmektedir
Masaüstü banner ayarlarında yapmanız gereken client bilgisayarlarda bulunan banner yolunu, genişliğini ve yüksekliğini buradan belirtebilirsiniz.

 

    
(Resim-6) Windows Ayarları

Windows ayarları bölümünde Windows açıldığında client programın otomatik devreye girmesini istiyorsanız bu bölümde bulunan "windows açıldığında bu programı çalıştır" bölümünü işaretlemeniz gerekmektedir.

Alternatif XP kapatma işlemi uygula bölümünde ise Client kontrol sisteminde bilgisayarların hızlı olarak kapanmasını sağlar.

Client makinelarınıza yetkili girişi yaptığınızda, client ayarları bölümündeki windows ayarları kısmından dakika belirlerseniz, bu belirlediğiniz dakika içerisinde bilgisayarlarınızda herhangi bir işlem yapılmaz ise bilgisayarınız veya monitörünüz otomatik olarak kapanacaktır.


(Resim-8) Üye Girişi 
(Resim-7) Açma İsteği Butonları
 
Acma isteği butonlarından işaretlediğiniz alanlar kilit ekranında gözükmeyecektir.
Üye Girişi bölümünde, Client ana menüde  Üye / Bilet Girişi butonuna basarak cafenizde kayıtlı üyelerinize vermiş olduğunuz kullanıcı adı ve parolasına göre bu bölümden giriş yapabilirler.