Dönemi :  Mayıs 2009
 Düzenleyen :  AKINSOFT Genel Merkez
 Konusu :  AKCAN GIDA AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business ile Yeni Başarılara İmza Atıyor
 
 
   Samsun ilinin gözde firmaları arasında yer alan, AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programı kullanıcılarından Akcan Gıda Şirket Müdürü Orhan AKOĞLU ile AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business hakkında konuştuk. AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business programını kullanmadan önce, üretim kısmında aksaklıklar yaşadıklarını ve yanlış bilgilerden ötürü yanlış kararlar almak durumunda kaldıklarını belirten AKOĞLU, “AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business ile sıfır hata ile malzeme yönetimimizi ve üretimimizi gerçekleştiriyoruz.” dedi.
 
 
 
 

   1) ERP Sistemini Kullanmaya Başlamadan Önce, Ne Tür Sorunlarla Karşılaşıyordunuz?

   ERP Sistemi kullanmadan önce işletmemizin üretim kısmında yaşanan aksaklık ve yanlış bilgiler bizimde yanlış kararlar almamıza neden oluyordu. Hayata geçirdiğimiz ERP Sistemi ile üretim reçete liste menüsü, günlük üretim planı hazırlamamızda en büyük yardımcımız. Öyle ki Reçete Liste ile malzeme ihtiyaç planlamamızı sıfır hata ve sıfır israf ile gerçekleştirebiliyoruz. Ayrıca planlama ile sadece günlük değil, haftalık veya aylık reçete hazırlayabiliyoruz. Daha da önemlisi planlamadaki değişiklikleri de anında üretime yansıtabiliyoruz. Özetle, ERP Sistemi kullanmadan önce zaman planlaması, tedarik, stok kontrolü gibi ince ve önemli detaylarda sorunlar yaşamaktayken, sistemin entegrasyonun tamamlanması ile hatasız üretim, hız ve yönetim konforu kazandığımız gözardı edilemeyecek bir gerçektir.

   2) Türkiye’de Firmaların Kurumsal Kaynak Planlamaya Bakışını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?  Özellikle KOBİ’ler Sizce Yeterince ERP Uygulamalarından Yararlanıyorlar mı?

ERP, işletmenin verimliliği ve karlılığını büyük ölçüde artıran bir sistemdir. Ancak ERP Sistemlerinden KOBİ'lerin yeterince faydalanmadığı ve büyük bir kısmının bu sisteme geçiş yapmadığı bir gerçek. Fakat günümüzde küresel rekabet ortamı için zamanında doğru, hızlı ve maliyeti düşürecek kararlar almalısınız, işte bunu başarabilmek içinde ERP Sistemlerinin yeni yeni KOBİ'lerin dikkatini çekmeye başladığını, kullanımının artık zorunluluk olduğunu anlaşılmaya başlandığını söyleyebiliriz.

   3) ERP’ye Geçmenizde Sizi Etkileyen Unsurlar Nelerdi?

   Gıda sektöründe çalışan bir firma olmamız nedeniyle sorumluluğumuzda çok fazla. Değişen tüketici ihtiyaçlarını takip etmek, hijyen ve sağlık koşullarının oluşturulması ve devam ettirilmesi, tamamen hijenik ortamda üretimin yapılması ve kaliteden ödün vermemiz gerekmekte. İşte ERP'nin bize kazandıracağı zaman ve işgücü, sorumluluklarımızı taviz vermeden uygulamamız gerektiğinin farkında oluşumuz şirketimizde ERP projesini hayata geçirmemizde en büyük etkendir.

   4) AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business Programını Tercih Etme Nedenleriniz Nelerdir?

    ERP Sistemi seçmeye karar vermemin birkaç unsuru vardır. Bizim için önemli olan ise bize en uygun ERP Sistemini seçmek ve programın işletmeye uyarlanmasında bize yardımcı olacak danışmanların aynı zamanda kaliteli bir destek hattının olmasıydı. Yapılan görüşmeler ve toplantılar ile bu firmanın AKINSOFT olduğuna karar verdik.

   5) AKINSOFT WOLVOX ERP E-Business Programının Hangi Modüllerini Kullanıyorsunuz? Bu Modülleri Kullanmaya Başladıktan Sonra, Firmanızda Ne Tür Değişiklikler Oldu?

Biz Akcan Yemek Fabrikası olarak; WOLVOX ERP E-Business Üretim Planlama, Genel Muhasebe, CRM, İnsan Kaynakları, Ön Muhasebe ve restoran yönetimi modülü olan WOLVOX Adisyon modüllerini kullanmaktayız. Firmamızın kurumsallığa geçişte kilit kısmı üretimdi, WOLVOX MRP II modülü ile planlamakta ve takipte zorluk çektiğimiz üretim planlama işlerimizin tamamını yapabiliyoruz, diğer modüllerinde MRP II ile uyum içinde çalışması ve tüm işlemlerimizin kolay kullanımı ile hızla yapılması yaşadığımız büyük değişiklikler olarak ifade edebiliriz.

   6) ERP Kullanmayı Düşünen Firmalara Önerileriniz Nelerdir?

   Bu bir uyum süreci, tüm departmanların ortak tek sisteme geçişi çıkılan yolu biraz sancılı yapsada orta süreçte entegrasyonun tamamlanması ile kurumsal standartlarda çalışan bir firma haline geliyorsunuz. İşleriniz aksamadan, beklemeden, hatasız yürüyor bu sistemle. Vakit kaybetmeden sistemin kendi firmalarına getirilerini belirlemelerini ve uygun bir alt yapı ile böyle bir projeyi hayata geçirmelerini tavsiye ediyorum.